Nyttige Links til div. foreninger, shows, accerories og Welsh Cob stutterier
Klik på hjemmeside-adressen så bliver du viderstillet til den aktuelle hjemmeside.

 

   
Welsh cob Erfa-gruppen på Facebook:

Facebook Erfagruppen
Hjemmeside: http://www.facebook.com/group.php?gid=59571606122&v=wall

 

 
Avlsforeninger:

Welsh Pony & Cob avlen i Danmark
Hjemmeside: www.welshponyer.dk

The Welsh Pony & Cob Society (Wales)
Hjemmeside: www.wpcs.uk.com

 

Shows, Accesories og nyttige links:

The Royal Welsh Show
Hjemmeside: www.rwas.co.uk/en/welsh-show

   

Stamtavle database
Hjemmeside: www.allbreedpedigree.com

   

Halters/rebgrimer og håndsyet hovedtøj
Hjemmeside: www.plasequestrian.co.uk/

   

Magasin på engelsk, vedr. welsh ponyer og Cobs i Storbritanien
Hjemmeside: www.welshbreednews.co.uk

 

   

Welsh Cob stutterier i Danmark:

Herunder står alle medlemmerne af erfra-gruppen listet i alfabetisk rækkefølge:
Hvis du ved en fejl ikke står listet, ret venligst henvendelse til Ninett Gulddal, e-mail: adlais.dk
 

 

Jylland:

 

Sjælland:  

Stutteri De Busie
Angela Hamer & Annika Hansen
Skibstedvej 50
9293 Kongerslev
Tlf. 98 33 14 75
E-mail: De-Busie@mail.tele.dk

teksttekst

Stutteri Adlais
Ninett & Michael Gulddal
Torvestræde 10
4720 Præstø
Tlf: 27208711/ 20347396
E-mail: adlais@live.dk
Hjemmeside: www.adlais.dk
 

Stutteri Fjordglimt
Kohavevej 13
8721 Daugård
Tlf.: 75 89 60 11 / 51 51 96 35
E-mail: fjordglimt@privat.dk
Hjemmeside: www.stutterifjordglimt.dk  

tekst

Stutteri Chopin
Mie Christiansen
Hasbjergvej 4
4760 Vordingborg
Tlf.: 40 60 79 12
E-mail: mie@stutterichopin.dk
Hjemmeside: www.stutterichopin.dk
 

Stutteri Greenhill
Puk & Hanne Larsen
Mønstedvej 31, Tohuse
Grønhøj
7470 Karup
Tlf.: 22 75 60 55
E-mail: greenhillstud@gmail.com
Hjemmeside: http://www.greenhills.dk/

Stutteri Danruss
Kirsten og Preben Russell
Tjørnegården,
Hobyvej 15
4983 Dannemare 
Tlf 54 75 88 90
E-mail: Danruss@mail.dk
tekst
tekst

 

Stutteri Holmlund
Julia Jespersen
Fiilsvej 5
8983 Gjerlev J
Tlf. 86910360/22665577
E-mail: info@stutteri-holmlund.dk
Hjemmeside: www.stutteri-holmlund.dk

Stutteri Donwell
Britt H. Nielsen
4200 Slagelse
tekst
tekst
tekst
tekst
 

Heidi Borch Jørgensen
8240 Risskov
tekst
tekst
tekst
tekst
tekst

Stutteri Eskedal
Kim & Linda Weyhe-Jeppesen
Skælskørvej 30
4100 Ringsted
Tlf. 57619224
E-mail: eskedal2005@mail.dk
Hjemmeside: www.eskedal.dk
 

Stald Legends
Pernille Helene Wulff
Tlf. 26 83 63 74
E-mail: pernille@staldlegends.dk
Hjemmeside: www.staldlegends.dk
Tekst
tekst
tekst

Stutteri Kildegaard
Bent Thygesen
Skælskørvej 107
4700 Næstved
Tlf 55455272
E-mail: bent@kildegaardstud.com
Hjemmeside: www.kildegaardstud.com

tekst
 

Stutteri Mailund
Henriette Lindberg og Jakob Jensby
Ibstedvej 14
Jegindø
7790 Thyholm
Tlf.: 97 87 97 11 / 51 22 78 96
E-mail: lindbergogjensby@mail.tele.dk
Hjemmeside: www.stutterimailund.dk

Stutteri Magus
Stevns Landevej 64
4660 Store Heddinge
Tlf: 42161631 / 35141664
E-mail: Info@magusstud.com

Hjemmeside: www.magusstud.com

 

Stutteri Nørskov
Pia og Lars Nørskov Madsen
Ibstedvej 12, Jegindø
7790 Thyholm
Tlf: 97879161/61761935
E-mail: madsen1@os.dk
Hjemmeside: www.stutterinoerskov.dk

tekst

Stald Nyberg
Marianne Jensen
Dyssevej 14
Ubby
4490 Jerslev Sj.
Tlf. 51 53 60 52
E-mail: pintomy@ofir.dk
Hjemmeside: www.staldnyberg.dk
 

 

Stutteri Oathill
Helene Stezik
4200 Slagelse
 

 

 

Stutteri Valhalla
Karen B. Olsen & Carl Trock
Skambækvej 14
4400 Kalundborg
Tlf. 59508784, 22872326, 26746003
E-mail: trock@post12tele.dk
Hjemmeside: www.valhallawelshcobs.dk
 

 

 

 
Copyright~All rights reserved